Tardona

Každý z lidí je především sám svého štěstí strůjcem. A teprve ve chvíli, kdy se to nedá zvládnout, by měl usilovat o cizí pomoc, dejme tomu o půjčku.

VW Brouk neboli Lidový vůz

Slavné jméno Ferdinanda Porscheho je spojené s neméně slavným autem, které po našich silnicích jezdí dodnes. Sice už v trochu jiné podobě, ale stále je k vidění. Jeho vznik a osud jeho konstruktéra je ale celkem neslavný. Volkswagen Brouk měl být autem pro každého, nejen pro movité motoristy. Nápad na jeho vytvoření vnukl Porschemu německý vůdce Adolf Hitler.
starý vw brouk
§  A právě spolupráce s největším válečným zločincem dostala Porscheho do vězení.
§  Před soudem, který mu vyměřil dvaadvacet měsíců vězení, stanul už v roce 1945.

Původní „lidový vůz“ byl určen pro dva dospělé a tři děti. V Německu se prodával za docela nízkou cenu. Bylo to devět set devadesát říšských marek. V té době tolik stál malý motocykl.

Porsche a Brouk – dodnes slavné značky

Ferdinand Porsche byl český rodák, který pocházel z Vratislavic nad Nisou. Dnes je to jedna z městských částí Liberce. Ačkoliv v Liberci Porsche vystudoval průmyslovku, mnoho času v Čechách neprožil. Brzy odešel za prací do vídeňské firmy Jacob Lohner. Tady se mu podařilo sestrojit první dílo – elektromobil. Když odešel k další společnosti, zabýval se návrhy závodních aut.
–         V tomto oboru slavil velké úspěchy.
–         Jeho auta získávala jeden vavřín za druhým.

Když získal dostatek zkušeností i peněz, založil si vlastní firmu na výrobu aut.
A právě v té době vzniká auto, které svými krovkami připomíná brouka. Už roku 1936 se auto začalo vyrábět ve velkém.
§  Do jeho práce však zasáhla válka, která požadovala místo rodinných vozů výrobu vojenských vozidel.
auto brouk
Po válce Ferdinand Porsche se svým synem zakládá automobilku, která dostává jejich jméno.Vychází z ní další vůz, který pochopitelně nese jméno Porsche. Zakladatel firmy umírá ve Stuttgartu ve svých pětasedmdesáti letech. Ačkoliv se zapletl s nacisty, nemůžeme mu upřít skvělé nápady a zásluhu na posunu v automobilovém průmyslu.

Nezařazené