Tardona

Každý z lidí je především sám svého štěstí strůjcem. A teprve ve chvíli, kdy se to nedá zvládnout, by měl usilovat o cizí pomoc, dejme tomu o půjčku.

Význam barev v rámci bydlení

V případě bydlení převážně volíme barvy dle intuice či na základě našeho nábytku. Tím tak více přizpůsobujeme barevnost bydlení okolním věcem, aniž bychom vnímali smysl a důležitou podstatu významnosti konkrétní barvy. Které barvy a kdy volit? Jak správně barvy kombinovat? A proč vůbec volit kombinaci barev? Jaká barva je ideální pro vaše bydlení? Aniž bychom si mnohdy uvědomili, jak moc barvy mohou ovlivnit i naši psychiku v rámci bydlení, zapomínáme této skutečnosti věnovat pozornost.
 židle u gauče
Kombinace barev
 
Kombinací barev je samozřejmě vnímáno použití více barev, které jsou uživatelem viděny v dané místnosti současně, tj. barva stěny a nábytku. V rámci kombinace je třeba vědět a mít na paměti, co se týče kombinace stejného odstínu, avšak odlišné světlosti barev, může však v některých případech působit sjednoceným či monotónním až nudným dojmem, zatímco kombinací zcela protikladných barev lze získat výrazného efektu, někdy toto na druhou stranu však může být zase až rušivým elementem. Jak tedy správně kombinovat?
 stěna gestalter
Je vhodné zvolit jednu základní barvu, která bude zároveň dominantou ve vašem bydlení. Ideální je vyváženost v podobě světlého stropu, tím tak je místnost opticky vyšší. Naopak adekvátnější volbou je tmavší podlaha. Svou podstatu též hraje volba studené či teplé barvy.
 
Zásady pro volbu barev
 
·         volba barev musí být na základě promyšlenosti a uváženosti, nepodléhat módním trendům,
·         pozor na použití tmavých barev, berou světlo a opticky zmenšují prostor,
·         intenzivně výrazné barvy jsou lákavé, ale mnohdy mohou působit negativně, zde platí, že méně je více,
·         nápadnější barevnost je lepší upřednostnit v rámci bytových doplňků,
·         stěny by měly v rámci barev vyzařovat vzdušnost, útulnost, navodit hřejivost bydlení,
·         když výraznou barvu, tak raději v rámci doplňků,
·         pro velké plochy je lepší volit neutrální barevné tóny.
prostorná jídelna
 
Teplé a studené barvy
 
Studená barva má tlumící efekt v rámci aktivity, ale též působí uklidňujícím dojmem, v rámci světlého tónu poskytuje vyšší úlevu pro zrak. Mezi studené barvy náleží například zelená, modrá, fialová, tyrkysová a jejich různé odstíny.
 
Teplá barva má naopak povzbuzující efekt v rámci fyzické aktivity, může působit až dynamicky. Tyto barvy opravdu navozují hřejivý efekt. Za teplé barvy považujeme červenou, žlutou, oranžovou, hnědou a jejich různé odstíny.

Nezařazené