Tardona

Každý z lidí je především sám svého štěstí strůjcem. A teprve ve chvíli, kdy se to nedá zvládnout, by měl usilovat o cizí pomoc, dejme tomu o půjčku.

Pozvánka na dvě neobvyklé vyhlídkové stavby v Česku

Monstrum na Kobylím vrchu

Kobylí vrch v okrese Břeclav není příliš vysoká hora, která ční nad terénem jako majestátný vrcholek sopečného původu, jde o výčnělek pahorkatiny v kraji úrodné půdy na Jižní Moravě. Přesto tu byla postavena velmi zvláštní stavba vyhlídkové věže, pokud se ovšem toto monstrum dá nazývat věží.
jizerské hory

Ocelový nosný skelet s dřevěným opláštěním ve tvaru spirály se obtáčí v oblouku o průměru zhruba 15 metrů, výstup na vrchol neprobíhá po schodech, ale po nakloněné rovině, a přístup k rozhledně je bezbariérový. Nosníky tvoří ocelové piloty ve tvaru písmene V, upevněné do betonového podloží. Nejvyšší bod vyhlídky je ve výšce10 metrů nad zemí, je navíc zakončen skleněnou deskou, budete si tedy připadat velmi zvláštně, jako byste poletovali ve vzduchu ničím nechráněni.

Z rozhledny je krásný pohled na vrcholky Bílých Karpat, na obnažené stěny Pálavských vrchů, hrad Buchlov a Lednicko valtický areál. Za dobré viditelnosti spatříte i rakouské Alpy.

Příchovický Maják Járy Cimrmana

Příchovice jsou považovány za jedno z nejkrásnějších míst severních Čech. Nachází se na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, mezi Tanvaldem a Harrachovem, na krajinném předělu s nádhernými vyhlídkovými panoramaty. Nedaleko odtud byla postavena na konci19. století již z dálky viditelná kamenná rozhledna Štěpánka. Jizerské hory jsou oblastí rozhleden a zřejmě to byl důvod vystavět tu další moderní stavbu, tentokrát zvláštní a ojedinělou. Byla totiž pojmenována podle bájné postavy Járy Cimrmana, na jejím úpatí můžete dokonce navštívit malou muzejní expozici, a pokud sem zavítáte v zimě, tamní lyžařský areál se pyšní sjezdovkami pojmenovanými podle postav pražské divadelní scény, jimiž jsou např. poručík Beran nebo Varel Frištejnský.
slunce za mraky

Vyhlídková věž je postavena ze dřeva, je vysoká 24 metrů, konstrukci zajišťují ocelová lana a shora je opravdu překrásný výhled na okolí Semil a Železného Brodu, mimochodem oblast, kam tvůrci Cimrmanova odkazu situovali dění jeho příběhů, totiž do neexistující osady Liptákov.

 


Nezařazené