Tardona

Každý z lidí je především sám svého štěstí strůjcem. A teprve ve chvíli, kdy se to nedá zvládnout, by měl usilovat o cizí pomoc, dejme tomu o půjčku.

Lidská zrcadla: naše averze vyprávějí o nás samých

Zažili jste někdy takový ten pocit, kdy jdete po ulici a vidíte obézní ženu v legínách, která v ruce drží koblihu, a ve vás se začne něco bouřit?

V duchu začnete dotyčného kritizovat a nepříjemná pachuť s vámi zůstane ještě dlouho po náhodném setkání.

A i zdánlivě nevinné „drbání“ s kamarádkami, kdy se někomu vysmějeme za přešlap ve vizáži, může ukazovat na naši nejistotu.

 

Pomluvy na ulici

 

Není to žádná neobvyklá situace a můžeme si za ni dosadit řadu jiných příkladů – špatně či málo oblečené lidi, prodavačku s vadou řeči, nevkusně natřený dům či nepořádného člena rodiny. Možná se vám uleví, když připustíte, že ostatní lidé si mohou vypadat a chovat se jak chtějí, pokud při tom neohrožují či neomezují někoho dalšího. Problém totiž existuje jen v naší hlavě a dává nám najevo, že si v sobě neseme nějakou nezpracovanou frustraci. 

A jako v každém správném psychologickém problému můžeme příčinu najít v dětství. Perfekcionismus ze strany rodičů, snahu se zavděčit či touhu překonat vlastní limity.

Podobné situace nám dokáží nastavit zrcadlo, že možná nemáme své temnější stránky zpracované tak dobře, jak jsme se domnívali. I když my žijeme zdravě a cvičíme, protože jsme již před lety překonali sami sebe a udělali ze zdravého životního stylu zvyk, který nám nedělá problém dodržovat, možná přece jen kdesi v sobě cítíme nespokojenost. Z toho, že v sobě musíme živit disciplínu, abychom dosahovali svých cílů.  

Co s takovým zrcadlením dělat?

Zpomalte a pozorujte svoje myšlenky. Nejlépe funguje kombinace pravidelné meditace a vedení si deníku vděčnosti. Ani jedna z těchto činností nemusí být náročná na čas, pokud chcete oponovat výmluvou – stačí deset minut denně.

 

Meditace, mindfullnes, dech

 

Pokud se ve svých myšlenkách přistihnete, že něco hodnotíte, vědomě se zarazte, prodýchejte a nechte myšlenku odplout. Zpočátku to půjde těžce, ale nevzdávejte se a zkoušejte to dále. A pokud si nejste jisti, jak na to, že zkuste použít třeba některou z aplikací určenou k meditaci a mindfullness. Ke stažení jich dnes máme v našich mobilních telefonech stovky.  

Někdy stačí v našich životech malá změna a účinky na naši psychickou pohodu mohou být ohromující. A za to těch 10 minut denně rozhodně stojí, nemyslíte?