Tardona

Každý z lidí je především sám svého štěstí strůjcem. A teprve ve chvíli, kdy se to nedá zvládnout, by měl usilovat o cizí pomoc, dejme tomu o půjčku.

Jak na obchodování s opcemi?

Obchodování na burze může pro začátečníky být velmi složité. Nejinak tomu je, pokud se rozhodne obchodovat s opcemi. Začátky sice bývají složité, ale popravdě se jedná vlastně o nejjednodušší cestu, jakou se dá za výdělkem vydat. S jejich pomocí se dají obchodovat akcie, měny, komodity i futures. Jedná se o velmi efektivní a zároveň bezpečný nástroj.

woman-3261425_1280

Na začátku ale vyvstává otázka: Co je opce? Jedná se vlastně o označení smlouvy, která dává kupujícímu právo (nikoli však povinnost) kupovat aktivum nebo nástroj realizační ceny. Jejich velkou výhodou je, že ačkoli máte omezené riziko, zisk je neomezený, takže v případě nezdaru proděláte maximálně tolik, kolik jste do obchodu vložili. Přitom prodejce má za povinnost vstoupit do trhu v případě, že se kupující rozhodne využít svého práva, které koupí získal.

Máme dva základní typy těchto nástrojů:

  • CALL opce kupujeme v případě, že chceme uplatňovat spekulativní strategii na růst akcie.
  • PUT opce kupujeme v případě, že chceme obchodovat směrem dolů.

Obě varianty lze koupit i prodávat.

Důležitými pojmy jsou uplatnění a přiřazení. Uplatnění znamená, že ten, kdo ji koupil a nyní ji vlastní, využil své právo otevřít pozici na podkladovém trhu. Přiřazení označuje povinnost prodávajícího (vypisovatele) vstoupit na trh – je přiřazen. Ovšem pozor povinnost účastnění prodávajícího končí dnem expirace. Ten může mít různou dobu, od jednoho dne, přes týden až třeba po čtvrtrok. Platí ovšem, že čím delší je doba expirace, tím vyšší je také kupní cena.

make-money-1969941_1280

Dalším důležitým pojmem je strike cena. Jde o takovou cenu, na které může majitel dané opce vstoupit do trhu, jedná se o předem dohodnutou cenu, která se nemění po celou dobu platnosti. Majitel typu CALL pak může vstoupit long (tedy nakoupit), majitel PUT zase short (prodat).

K pohybování s tímto nástrojem na burze je třeba znát mnohem více, než je výše uvedeno, přičemž vám to může připadat velmi složité. Jakmile ale danou problematikou proniknete, zjistíte, že se vlastně jedná o velmi jednoduchý postup.