Tardona

Každý z lidí je především sám svého štěstí strůjcem. A teprve ve chvíli, kdy se to nedá zvládnout, by měl usilovat o cizí pomoc, dejme tomu o půjčku.

Vyhněte se spálené i omrzlé pokožce

Přestože to zní trochu podivně, představte si, že se na horách můžete i spálit. A nemusí se jednat pouze o letní období, kdy se nám může tato nepříjemnost přihodit. Je tedy nutné chránit na horách zejména obličej a ruce.
o   Odborníci dokazují, že jsou často zimní sluneční paprsky mnohem agresivnější nežli ty letní.
–         Jak je to možné?
–         Je to velice jednoduché.
zimní kožich
Tím, že se navíc odrážejí od bílého sněhu, mohou působit dvojí silou na náš organismus. Také je pravdou, že na horách jsme sluníčku blíž. Další možnost, jak se spálit, si většinou přivoláme sami. V létě u moře bereme ochranné krémy jako samozřejmost, ale na horách nás to většinou ani nenapadne.
o   Jak se projeví právě na horách, že nás sluníčko vypeklo?
–         Spálená kůže se ozývá svěděním a pálením.
–         Pokožka je také napjatá a bolestivá.
–         Dalšími projevy mohou být i zimnice, bolesti hlavy a zvýšená teplota.
senior s čepicí
Jestliže jsme to skutečně přehnali anebo je náš organismus méně odolný, pak se mohou přidat i otoky kůže nebo i puchýře. Spáleniny zpravidla odezní do jednoho týdne. Vzhledem k tomu, že většinou stejnou dobu máme vyhrazenou i na dovolenou, pak je jasné, že se rozhodně více vyplatí prevence. Pokud už ale honíme pověstného „bycha“, pak si připravte ochranné krémy a studené obklady. Pomáhá také omývání studenou vodou. Jestliže se potíže do několika dnů nezmírní, pak je na místě navštívit lékaře.

Zahřejte se vlastním tělem

Opačným problémem, který je ale také nepříjemný, mohou být omrzliny. Nejvíce je ohrožena obličejová část a prsty. Není možné přesně určit, kolik mrazu člověk snese. Záleží pochopitelně na jeho fyzické odolnosti a také na vlhkosti vzduchu, síle větru.
o   Jestliže jste zanedbali prevenci, pak první pomocí je vypít slazený horký nápoj.
o   Omrzlá část těla by se měla zahřívat vlastním tělem.
·         Můžete si třeba hřát omrzlé prsty pod paží.

Nezařazené