Tardona

Každý z lidí je především sám svého štěstí strůjcem. A teprve ve chvíli, kdy se to nedá zvládnout, by měl usilovat o cizí pomoc, dejme tomu o půjčku.

Obchodní i skutečná válka jsou hlavními tématy jednání Světové banky a MMF

Obě organizace se zabývají především globální ekonomikou. Mezinárodní měnový fond (MMF) pak mimo jiné poskytuje podporu zemím ve válečném konfliktu a prosazuje finanční stabilitu. Světová banka se zaměřuje na poskytování úvěrů zemím s nízkými a středními příjmy. Jejího zasedání v hlavním městě USA se účastní ministři pro místní rozvoj, včetně britské ministryně Penny Mordauntové. Zasedání MMF přichází téměř tři měsíce poté, co v Davosu vystoupil americký prezident Donald Trump, tedy ještě v době, kdy z globální ekonomiky nepřicházelo tolik zpráv, které by znepokojovaly světové lídry. Poslední týdny však byly poznamenány neklidem na finančních trzích, obavami z rostoucí inflace a tvrdými výroky o obchodních tarifech, směřujících z Bílého domu.
druhy grafů
Spolu s vyhlídkou na kolaps globálního obchodu mohou být dalšími položkami, které se pravděpodobně dostanou na program jednání, rostoucí napětí na Blízkém východě a perspektiva nové studené války mezi Západem a Ruskem, stejně jako možnost, že centrální banky navýší úrokové sazby rychleji, než se očekávalo, s cílem omezit inflační tlaky.

Obchodní válka
Christine Lagardeová, generální ředitelka MMF, minulý týden varovala, že současnému systému světového obchodu hrozí „zhroucení“, které by mohlo poznamenat současný hospodářský vzestup a spotřebitelé by díky němu zchudli. Ve svém projevu v Hongkongu, který stanovil tón pro tuto schůzku, Lagardeová prohlásila, že nad světovou ekonomikou se formují „temné mraky“ vlivem obchodního napětí mezi USA a Čínou. Přestože se nejedná o hlavní cíl jarní schůze, mohla by politiky přimět k nápravě sporu a hledání cesty z této slepé uličky.
letadlo nad mrakodrapy
Ale zatímco obchodní válka mezi USA a Čínou nepřinesla žádné nové zprávy, objevují se náznaky nové studené války mezi Ruskem a Západem, kterou přiživuje konflikt v Sýrii, vstupující nyní již do sedmého roku svého trvání.

Nezařazené