Tardona

Každý z lidí je především sám svého štěstí strůjcem. A teprve ve chvíli, kdy se to nedá zvládnout, by měl usilovat o cizí pomoc, dejme tomu o půjčku.

Fenomén ASMR – pohlazení pro uši

Možná se Vám už někdy stalo, že jste kupříkladu sledovali někoho, jak si pročesává vlasy, a měli jste u toho příjemné mravenčení, které začalo na vrchní části hlavy a pokračovalo přes týl, krk a záda až do celého těla. Nebo když si Vaše spolužačka v lavici polohlasně četla něco z knížky, a přitom si ukazovala slova prstem. Tomuto fenoménu se říká automatická sensorická meridiánová reakce, neboli zkráceně ASMR. S cílem vyvolat tuto reakci se zejména v poslední době vynořilo plno autorů, kteří zejména na platformě YouTube tvoří různá videa. Existují však ale také jen nahrávky určitých zvuků, které můžete najít kupříkladu na Spotify.
 šeptání do ucha
Hlavním cílem ASMR je posluchači způsobit příjemné pocity, uvolnění, uklidnění, relaxaci prostřednictvím různých zvukových, ale i vizuálních vjemů. Tyto vjemy se nazývají tzv. triggers, tedy spouštěče. Spouštěče proto, že Vám spustí právě výše zmíněnou automatickou sensorickou meridiánovou reakci.
 
Triggers mohou být různé. Z těch zvukových se někomu může líbit třeba cvakání, klepání /populární bývají delší, klidně i umělé nehty/, různé zvuky pusou, mlaskání, šeptání, mluvení polohlasně, cinkání, jedení, zvuky víček, zvuky dřevěných předmětů a spoustu dalšího.
 
Z těch vizuálních Vám mohou ASMR umělci nabídnout kupříkladu obtahování různých písmen a tvarů, osobní pozornost a různé roleplaye /kadeřnice, kosmetička, odbornice na nehty, doktorka/, kreslení, vybarvování, čištění různých věcí a plno dalšího.
 
ASMR Vám může pomoci se zrelaxovat nejen fyzicky, ale i psychicky. Může Vám pomoci při nespavosti, nočních můrách, úzkosti, depresích, špatné náladě, ale také Vám může ulevit od stresu z náročného dne a pomoci Vám prostě vypnout. Některé ASMR umělkyně a umělci Vás přitom mohou i pobavit, inspirovat a vzdělat, ASMR umění proniká v poslední době také do galerií a stává se opravdu uměním jako takovým.
 bublinková folie
Na internetu /konkrétně tedy na YouTube/ si můžete vybrat z široké palety ASMR umělců, ať už to jsou ženy, muži nebo děti, lidé s profesionálním vybavením, ale i naprostí amatéři, kteří nahrávají na mobil a mikrofon ve sluchátkách.