Tardona

Každý z lidí je především sám svého štěstí strůjcem. A teprve ve chvíli, kdy se to nedá zvládnout, by měl usilovat o cizí pomoc, dejme tomu o půjčku.

Česká měna posiluje

Česká koruna nadále posiluje. Ještě v srpnu se kurz koruny za euro dostal pod hranici 26 korun jen na chvíli nebo se jí těsně přiblížil, nyní se pod hranicí drží zcela stabilně a dá se očekávat další pokles. Vyplývá to ze statistik ČNB. Ekonom firmy Generali Investments CEE Radomír Jáč uvedl, že koruna oproti loňskému konci roku posílila už o 4,2% a roste tak rychleji, než kterákoli jiná měna v Evropě.
bankovky pod mincemi
Největší zásluhy na posílení měny má Česká Národní Banka, která zvyšuje úrokové sazby. ČNB se tímto krokem snaží snížit inflaci, která se už dlouhodobě zvyšuje a překonává tak cíle českého institutu. Změnila tak svůj postup z jara letošního roku, kdy naopak inflaci mírně podporovala. Koruna tak byla oslabovaná. Na nynější růst koruny má příznivý vliv i na česká ekonomika, jejíž růst vede i ke zvýšení mezd a snížení nezaměstnanosti. Příkladem je zvýšení minimální mzdy k 1.1.2017 o 1 100Kč a to z 9 900Kč na rovných 11 000.
 

Další růst?

Růst české měny láká zahraniční investory, kteří chtějí v česku zhodnotit své prostředky. To by v celém cyklu mohlo mít vliv na ještě větší posílení koruny, což očekává hned několik předních českých ekonomů. Hlavní ekonom banky J&T Petr Sklenář prohlásil, že by se naše měna mohla v příštích měsících dostat až pod hodnotu 25,70 za euro, což je hodnota, na které se od listopadu roku 2013 nenacházela. Některé odhady jsou dokonce ještě optimističtější, hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek očekává vzestup koruny až na hranici 25 korun za euro a to zhruba do konce příštího roku.
česká koruna
Některé prognózy jsou však trochu střízlivější, hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš upozorňuje, že růst koruny může měnu učinit nestabilní a také náchylnou vůči změnám od Evropské centrální banky (ECB). Do nejbližších měsíců však události znamenají spíše pozitivní vliv.

Nezařazené